YÜN SANATI

Kaplanlar Tekstil olarak sunduğumuz müşteriye özel ürün programıyla, sektörün önde gelen yerli ve yabancı dokuma, triko ve çorap üreticilerinin ihtiyaç duyduğu yüksek kaliteli Lambswool, Angora, Kaşmir, Tiftik, Alpaka, Pamuk, İpek, Viskon ve Nylon karışımlı iplikleri hızlı bir şekilde karşılıyoruz. İplik üretimimiz 3-26 Nm arasında değişmekte olup, talebe göre çok katlı üretim yapılabilmektedir.

SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR DÜNYA İÇİN DÖRT FAKTÖR

HAVA

HAVA

Karbon salınımını en aza indiriyoruz. 
Doğal elyaflar ve doğal üretim metodumuzla fosil yakıtlar ve türevlerinin sebep olduğu tahribatı engelliyoruz. 

SU

SU

Tekstil en çok su tüketen ve çevreyi en çok kirleten sektörlerin başında gelmektedir. 
Çevreyi koruyabilmek için GOTS ve OEKO TEX Standartlarına uygun boyar madde ve kimyasalları tercih ediyor, enerji ve su tüketimini de en aza indiriyoruz. 

ATEŞ

ATEŞ

Yün doğal yapısı gereği diğer elyaflara kıyasla daha güçlü bir yalıtkanlığa sahiptir. 
Bu sayede ısı içeride tutularak enerji tüketimi düşürülür. 

TOPRAK

TOPRAK

Doğal elyaflar geri kazanım ve yaşamsal döngü adına çok önemlidir. Doğal yaşamın devamı için toprağı ve hayvanları koruyoruz. 

STANDART 100 by OEKO TEX; Kullanılan tüm hammadde, boyar madde ve kimyasallar denetlenir. Hiçbir bileşeninin zararlı madde içermediği doğrulanan ürünler için düzenlenmektedir. Üretim aşamasını da kontrol ederek çevre standartlarına uygun üretimi belgelendirir. 

GOTS; Organik Yün ve Organik Pamuk kullanılarak üretilen tekstil ürünlerinin iplik, örme, dokuma ve boyama süreçlerini kapsayan bir standartlar sistemidir. Sistem ana hatlarıyla genetiği değiştirilmiş organizmaları, zararlı kimyasal kullanımını ve çocuk işçi çalıştırılmasını yasaklayan düzenlemeler getirmektedir. Bunlara ek olarak sertifikalandıracağı kuruluşların sosyal kriterlere uyumlu etik bir yönetim sağlamasını ve atık su değerlendirme sistemi kurmalarını talep etmektedir.

GRS; Geri dönüşümlü ürünlerde gözetim, sosyal, çevresel ve kimyasal düzenlemeleri belirleyen uluslararası bir sistemdir. Bu sertifikanın logosunu taşıyan ürünler içeriğinde en az %20 geri dönüşümlü ürün olduğunu temsil etmektedir. Logonun anlamı sadece ürünün geri dönüşümlü ürün içerdiğiyle sınırlı olmayıp ürünlerin sosyal, çevresel ve kimyasal düzenlemeler ile sınırlara uyulduğunu garanti etmektedir.

RWS; Koyunların ve otlakların refahını ele alan gönüllü bir küresel standarttır. RWS, markalara yün kaynak kullanımları ile ilgili güvenli iddiada bulunmalarına imkan vermektedir. Böylece çiftlik sürecindeki uygulamaların doğrulanması sağlanır. RWS etiketi daha iyi arazi yönetimi uygulamaları ve koyun refahına saygıyı  (üreme, kuyruk kesme yasağı, kırpma, yaşamın sonu)   garanti eder. Bu çalışmalar; standart, açık ve şeffaf bir süreçten geçen uluslararası bir çalışma grubu tarafından gerçekleştirilmektedir. 

OCS 100; % 95-100 oranında organik madde içeren ürünler için geçerlidir. Nihai üründeki organik madde varlığı ile miktarını doğrular, kaynaktan nihai ürüne kadar hammadde akışını izler
OCS Blended; % 5-100 oranında organik madde içeren ürünler için geçerlidir. Nihai üründeki organik madde varlığını ve miktarını doğrular. OCS ayrıca, kaynağından nihai ürüne kadar hammadde akışını da izler. Bu süreç daha sonra akredite üçüncü bir kuruluş tarafından sertifikalanır.